فیلم نت نیوز
0

اصغر فرهادی: در جامعه ما شکاف‌های زیادی وجود دارد

اصغر فرهادی جشنواره کن

اصغر فرهادی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی درباره فیلم «قهرمان»، چگونگی شکل‌گیری داستان وهمچنین انتخاب بازیگران این فیلم صحبت کرده است.

فرهادی در این مصاحبه با بیان این که «احساس نمی‌کنم که فیلم، فیلم تلخی باشد» گفته است: «بیشتر دل آدم از این می‌گیرد که چرا این آدم های دوست داشتنی در چنین موقعیتی قرار می‌گیرند. این فیلم به اندازه «جدایی تادر از سیمین» فیلم ناراحت کننده ای نیست.»

او در مقایسه «قهرمان» با سایر فیلم‌هایش توضیح داد: «قصه‌های قبلی من در قالب خانه و خانواده بود و خود قصه شاید باعث می‌شد فکر کنیم محدود به جمع کوچکی هستیم. در فیلم «قهرمان» به دلیل اینکه قصه پراکنده است، در مکان‌های مختلف، آدم‌های بسیار متفاوت وجود دارند طبیعتا قصه باز‌تر است و به فراخور شخصیت اصلی فیلم ما آدم‌هایی را می‌بینیم که در فیلم های قبلی من، منهای فیلم «شهر زیبا» ندیده بودیم و فکر می‌کنم گستردگی این فیلم شبیه به فیلم «شهر زیبا» است.»

کارگردان فیلم «گذشته» در ادامه برداشت اجتماعی خود از وضعیت فعلی را اینطور بیان کرده است: «من در ایران زندگی می‌کنم و شکاف‌هایی در اجتماع وجود دارد و چقدر این تنش‌های ریز روزمره آرام آرام بیشتر می‌شود. هر سالی که در ایران زندگی می‌کنید این دل مردگی اجتماعی را احساس می‌کنید و پنهان شدنی نیست و من در فیلم‌هایم راجع به بخش کوچکی از اجتماع حرف می‌زنم و برداشت من است.»

در ایران شکاف‌های اجتماعی وجود دارد

فرهادی در ادامه گفت: «بر خلاف تصوری که از من وجود دارد، من وقتی قصه‌ای را شروع می‌کنم با ناخودآگاهم شروع می‌کنم و اینگونه نیست که با خود بگویم یک فیلم می‌خواهم بسازم راجع به دروغ، راجع به قضاوت یا آبرو. بلکه اینطور است که از تجربه‌های زیستی خودم یا اخبار روزنامه می‌آید. در انتها که قصه را نوشتم حالا کمی آگاهانه از قلبم این هارمونی بین تم‌ها را در آن پیدا می‌کنم و یکی دوتا را برجسته می‌کنم.»

او درباره نفش شبکه‌های اجتماعی در زندگی مردم تاکید کرد: «شبکه‌های اجتماعی از جنبه آگاهی بخشی خیلی تاثیر می‌گذارند و خیلی از تغییرات را شبکه‌های اجتماعی به وجود آوردند. اگرچه ویژگی‌هایی هم دارند، به عنوان مثال هنوز تعریف نشده که بچه‌ها چگونه سراغ این شبکه بروند تا کمتر آسیب ببینند و این دوره کودکی‌شان زود نگذرد چون وارد یک سری مسائل جدی می‌شوند که دیگر کودک نیستند و ناگهان می‌بینیم یک بچه ۹ ساله بزرگ شد با این شبکه‌های اجتماعی و کودکی ش را با این شبکه‌های اجتماعی از دست داد.»

در کشور ما خشم زیاد است

او در ادامه صحبت‌هایش توضیح داد: «سرعت انتقال خبر در شبکه‌های اجتماعی باعث ایجاد سوتفاهم های گوناگونی می‌شود. بخصوص در کشور ما خشم‌های زیادی هست، شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود ما جهت این خشم را گم کنیم و به سمت هم بکشیم.»

فرهادی تاکید کرد: «همه قصه‌های من مقدمه‌های طولانی دارند، به عنوان مثال در فیلم «درباره الی» قصه‌ی من از دقیقه ۴۰ شروع می‌شود. من همچین چیزی را پذیرفتم و در خود این مقدمه‌ها کارکردی دارد در ادامه داستان که تماشگر به درستی برداشت از فیلم کند.»

درباره انتخاب بازیگران

فرهادی در پایان درباره انتخاب بازیگران فیلم سینمایی «قهرمان» اینطور می‌گوید: «تصمیم ابتدایی من این بود که همه بازیگرانی را بیاورم که چهره شان دیده نشده باشد. آدم‌های زیادی هم دیدم در شیراز و تهران و بعد به این نتیجه رسیدم که چند بازیگر با تجربه و شناخته شده در کنار بازیگرانی که چهره نیستند، کار کنند. من این شانس را داشتم تا بفهمم که چقدر بازیگر توانا در شهرهای مختلف است و ترکیب این گروه بسیار خوب بود. تنها بازیگری که قبلا با او کار کرده بودم سارینا دخترم بود که تا لحظه آخر هم قرار نبود بازی کند چون به بازیگری علاقه ای ندارد اما از او خواهش کردم در چند صحنه کوتاه بازی کند.»

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *