فیلم نت نیوز
0

اگر هنگام فیلمبرداری کرونا بگیرید، دستمزد نمی‌گیرید!

پشت صحنه

یک دستیار فیلمبردار می‌گوید اخیرا بندی به قرارداد فیلم‌های سینمایی اضافه شده که اگر یکی از عوامل تولید به کرونا مبتلا شود، دستمزدی بابت دوره درمان دریافت نمی‌کند.

حسین کیهانی کیا درحالی خبر از این قراردادها داده که چند هفته پیش علامرضا موسوی رئیس اتحادیه صنف تهیه کنندگان گفته بود عوامل باید دقت کنند چه چیزی را امضا می‌کنند.

کیهانی کیا در گفت‌وگو با مهر درباره این شیوه تهیه کنندگان در انعقاد قراردادها توضیح داده: «مدتی است که بندی به قراردادهای سینمایی عوامل پروژه‌ها اضافه شده است، که بر مبنای آن طرف اول قرارداد که تهیه کننده است، تاکید می‌کند در صورتی که فرد هنگام حضور در پروژه، به ویروس کرونا مبتلا شود، در طول دوره درمان هیچ دستمزدی برای وی در نظر گرفته نمی‌شود. همچنین تامین هزینه درمان نیز برعهده گروه نیست.»

او معتقد است چنین بندی در قرارداد انسانی نیست، چون عوامل تولید صحیح و سالم در یک پروژه حضور پیدا می‌کنند، در همان پروژه مبتلا به کرونا می‌شوتد، آن وقت نه دستمزدی به فرد تعلق می‌گیرد و نه کمکی برای درمان فرد می‌شود.

ماجرای فیلم میرکریمی

او همچنین درباره تجربه خود از ابتلا به کرونا در فیلم رضا میرکریمی گفته است: «اواخر سال گذشته برای حضور در پروژه «نگهبان شب» به کارگردانی رضا میرکریمی قرار داد بستم که این قرارداد اولین برخورد من با این بند بود. هنگامی که ۲۰ روز به پایان کار من در این پروژه باقی مانده بود، مبتلا به ویروس کرونا شدم، مدیرتولید این پروژه محمدصادق میرکریمی فرزند آقای میرکریمی به من گفت که دیگر لازم نیست سرکار بیایید و حق و حقوق شما محفوظ می‌ماند. اما فیلم در نهایت به پایان رسید و دستمزد من برای این مدت پرداخت نشد.»

کیهانی کیا همچنین فاش کرده: «جالب این است که همان زمان خبری را منتشر کردند که پروژه به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده است، اما فیلمبرداری همچنان ادامه داشت.»

وی در پاسخ به این سوال که طرف قرارداد می‌تواند در همان ابتدا نسبت به بند مورد نظر اعتراض کند، توضیح داد: «درست است که می‌گویند قرارداد توافقی است، اما اگر هم بخواهیم اعتراض کنیم می‌گویند همین است که هست، ما نیز مجبور هستیم که چنین قراردادی را بپذیریم تا بتوانیم کار کنیم.»

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *