فیلم نت نیوز
0

جودی فاستر نخل طلای کن ۲۰۲۱ را می‌گیرد

جودی فاستر

جودی فاستر جایزه افتخاری هفتاد و چهارمین دوره جشنواره کن را دریافت می‌کند. این بازیگر و کارگردان آمریکایی مهمان افتخاری جشنواره فیلم کن امسال است و در روز افتتاحیه این مراسم، نخل طلای افتخاری این جشنواره به او اهدا خواهد شد.

این جایزه افتخاری پیش از این به سینماگران و بازیگرانی از جمله ژان مورو، برناردو برتولوچی، جین فوندا، ژان-پل بلموندو، مانوئل دی الیویرا و آلن دلون اهدا شده است.

جشنواره فیلم کن این جایزه را به پاس دوران هنری درخشان، شخصیت منحصر به فرد و تواضع و تعهد او نسبت به مسائل اجتماعی روز، به این کارگردان، بازیگر و تهیه‌کننده آمریکایی اهدا می‌کند.

ریاست هیات داوران بخش رقابتی این جشنواره بعهده اسپایک لی خواهد بود و فیلم «آنت» به کارگردانی لئوس کاراکس با بازی آدام درایور و ماریون کوتیار آغاز کننده برنامه اکران‌های این جشنواره است.

این بازیگر برنده اسکار اولین بار برای اکران اولیه فیلم «راننده تاکسی» به کارگردانی مارتین اسکورسیزی در سال 1976 در جشنواره کن حضور داشت و در مصاحبه‌ای گفته بود: «من به جشنواره کن مدیون هستم و زندگی من را کاملا تغییر داده است.»
فیلم «راننده تاکسی» در آن سال نخل طلای بهترین فیلم را از جشنواره کن دریافت کرد.

جودی فاستر در خصوص این خبر گفت: «باوجود اینکه پیش از این کارگردانی کرده‌ام اما اولین حضورم در کن لحظه‌ای سرنوشت ساز برای من بود، همچنین اکران یکی از فیلم‌هایم همیشه رویای من بوده. بسیار خرسندم از اینکه عوامل کن به من فکر کردند و افتخار من است که چند کلمه‌ای را با نسل جدید فیلم‌سازان درمیان بگذارم و یکی دو داستان برای آنها تعریف کنم.»

رئیس کل این جشنواره، پیر لسکر گفت: «جودی فاستر با آمدن به جشن بازگشت به جشنواره، هدیه گرانبهایی به ما می‌دهد. شخصیت او بی‌نظیر است: او مدرنیته، هوش، استقلال و نیاز به آزادی را توامان دارد.»

تیری فرمو، مدیر جشنواره درباره این بازیگر گفت: «جودی هیچ وقت از خلق دوباره خودش دست نکشیده است، نگاه نافذی به همه چیز دارد، از دیگران یادمی‌گیرد و برای کسب فضائل اخلاقی تازه حاضر است از موضع خود عقب نشینی کند. انتقال یک ایده دلیل او برای بازیگری یا ساخت فیلم است و همین باعث می‌شود در شرایط سخت بهترین باشد. ما با آغوشی باز و گرم از او تجلیل خواهیم کرد.»

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *