فیلم نت نیوز
۰

حرف‌های اصغر فرهادی درباره ایران در کنفرانس خبری جشنواره کن

اصغر فرهادی

اصغر فرهادی ظهر امروز در نشست پرسش و پاسخ فیلم «قهرمان» در جشنواره کن گفت که به دنبال راهی برای ارتقای امور در دنیاست. طبق معمول او با سوالاتی درباره شرایط اجتماعی و سیاسی ایران مواجه بود و دیدگاه‌های خود را بیان کرد.

به گزارش ددلاین، او در بخشی از حرف‌هایش گفت: «اگر یک روز در دنیای بدون تابوها و سوالات ممنوع باشیم، آنوقت حس می‌کنم این آغاز تغییر واقعی است.»

او در پاسخ به سوالی درباره موضوع فیلمش به فضای اجتماعی و سیاسی ایران اشاره کرد: «ما در در ایران اسیر خود بزرگ پنداری هستیم؛ از یک طرف فکر می‌کنیم مرکز جهانیم و از سوی دیگر فکر می‌کنیم بی‌ارزشیم.»

او در توضیح بیشتر گفت: «در ایران آدم حاضر است همه‌چیز را ببازد تا شهرتش را حفظ کند، تصویری که جامعه از او دارد. وقار و اعتماد به نفس ناشی از این که می‌دانی شهرت خوبی داری باعث می‌شود بخواهی آن را حفظ کنی و در نهایت به اینجا می‌رسی که نسبت به زندگی خود دچار حس دوگانه می‌شوی؛ چیزی متفاوت از آنچه وانمود می‌کنی.»

فرهادی البته الکید کرد که ترجیح می‌دهد به کشب مستقیم به مسائل سیاسی در فیلم‌هایش نپردازد و در عوض بگذارد مردم خودشان از آثارش نتیجه گیری کنند.

او در پاسخ به سوال دیگری گفت: «سیستم ما می‌خواهد همه‌چیز را در قالب درست و نادرست، سیاه و سفید نشان دهد. ولی در جامعه می‌بینیم چیزی که برای یک نفر خوب است، برای دیگری نیست؛ هرکس باید بتواند برای خودش تصمیم بگیرد که چه چیزی درست است و چه چیزی نادرست، چه چیزی صحیح است و چه چیزی غلط.»

کارگردان «قهرمان» تاکید کرد: «وقتی با تندروی و رفتار متعصبانه روبه‌رو می‌شویم، اجازه نداریم خودمان تندرو و متعصب شویم، مثل کسانی که از آنها انتقاد می‌کنیم.»

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر