فیلم نت نیوز
0

«دوگانگی حاکمیتی» نمایش خانگی باید تعیین تکلیف شود

محمدمهدی اسماعیلی

محمدمهدی اسماعیلی که به عنوان وزیر ارشاد دولت سیزدهم به مجلس معرفی شده، به حاشیه‌های مربوط به اعلام برنامه‌هایش واکنش نشان داده است.

او درباره بازخورد منفی برنامه‌های متتشر شده خود به ایسنا گفته است: «من به دغدغه‌های تمامی اهالی فرهنگ و هنر احترام می‌گذارم و واکنش‌ها را محترم می‌دانم. نکته‌ی اول که باید گفته شود، این بوده که بخشی که در فضای مجازی پررنگ شده، بخش وضع موجود پیش‌نویس برنامه است که از منابع مختلف پژوهشی مربوط به خود وزارتخانه، یکی از مراکز بررسی وابسته به ریاست جمهوری و برخی گزارش‌های نهادها استفاده شده که در برخی از قسمت‌ها، منبع در پی‌نوشت آورده شده و موجب شده برنامه که همگی رویکرد مثبت به موضوعات بوده، دیده نشود.»

او در توضیح بیشتر گفته است: «نکته دوم اینکه بر خود وظیفه می‌دانستم در جلسه غیر رسانه‌ای که با چند نفر از رئوس صنوف داشتم، توضیحات لازم را به منظور رفع ذهنیات مطرح و عنوان کنم که این‌بخش برای توضیح شرایط بوده و برای اطلاع کمیسیون تخصصی داده شد. در این گزارش، بخش «برنامه» مجزا از وضعیت موجود است و همان‌طور که توضیح دادم، وضعیت موجود از گزارش‌های گوناگون بوده، مثلا تحلیل فیلم‌های سال ۹۷، متعلق به گزارش رسمی از نهاد ریاست جمهوری در دولت دوازدهم است. برنامه‌های ما در این گزارش، تماما نکات ایجابی و ناظر به سیاست‌های فرهنگی دولت در وزارت ارشاد آینده است. به نظر می‌رسد فضاسازی و دوقطبی‌سازی موجب شد تا بخش برنامه‌ها دیده نشود.»

اولویت اول ما واکسیناسیون اهالی سینماست

او در پاسخ به سوالی درباره برنامه خود در حوزه سینما توضیح داده: «اهالی سینما در ۱۸ ماه گذشته به‌علت شیوع ویروس کرونا متحمل خسارت‌های فراوان شده‌اند و عزیزان زیادی را هم بابت بیماری ناشی از ویروس کرونا از دست داده‌اند. اولویت اول در این بخش برای ما واکسیناسیون است تا افراد شاغل در پروژه‌ها سلامتشان به خطر نیافتد.»

اسماعیلی همچنین به ضررهای ناشی از تعطیلی سالن‌های سینما اشاره کرده: «مساله دوم، بحث ضرر و زیان انباشته سینماداران در اثر تعطیلی کروناست که باید هم بخشی را تامین و بخشی را با تسهیلات بلندمدت یاری کرد تا با رونق مجدد سینما این عزیزان امکان بازگشت به کار بخش عمده‌ای از کارکنان بیکار شده خود را فراهم کنند.»

انتقاد از دوگانگی حاکمیتی در شبکه نمایش خانگی

وزیر پیشنهاد ارشاد درباره اختلاف‌ها بین این وزارتخانه و صداوسیما بر سر نمایش خانگی هم گفته است: «مساله دیگری که باید به عنوان اولویت پیگیری شود، دوگانگی حکمرانی در حوزه نمایش خانگی است که نمی‌توانیم با دوگانگی قوانین آن را اداره کنیم. بحث اختلاف نظر بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما باید تعیین تکلیف شود تا سینماگران از سردرگمی درآیند.»

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *