فیلم نت نیوز
0

روایتی از برزخ بازگشت اجباری دختر افغان به کشورش

مستند بند تهران

فیلمبرداری مستند بلند «بند تهران» به تهیه‌کنندگی، نویسندگی و کارگردانی جابر مطهری‌زاده و با موضوع مشکلات زنان مهاجر افغان در ایران به پایان رسید.

به نقل از مدیر رسانه‌ای، این مستند بلند درباره مقطعی از زندگی گلی قاسمی دختر مهاجر افغانستانی است كه به‌خاطر نداشتن پاسپورت و غیر قانونی بودن حضورش در ایران در آستانه اخراج از دانشگاه است. او باید به افغانستان برود اما كسی حاضر به همراهی و كمک او نیست، حتی خانواده‌اش.

به گفته جابر مطهری‌زاده کارگردان این مستند، گلی قاسمی، سوژه فیلم در حال حاضر با مشکلات عمده‌ای برای ادامه تحصیل و ماندن در ایران روبه‌روست و با توجه به بحران فعلی افغانستان در تامین امنیت زنان، امكان سفر به افغانستان نیز از او سلب شده و نیاز به کمک ویژه دارد.

مرحله تحقیق و نگارش فیلمنامه بند تهران از شهریور سال ٩٨ شروع شده و فیلمبرداری آن از بهمن ٩٨ آغاز شده و تا اوایل شهریور ۱۴۰۰ ادامه پیدا کرده است.

جابر مطهری‌زاده پیش از این تجربه تهیه‌کنندگی و کارگردانی مستندهای هشتمین دقیقه، انكار شدگان، قوم كرد یک نگاه، مسافر آب، شاید كه آینده از آن ما، ٤٧ و كهنه سرباز را در کارنامه خود داشته است.

سایر عوامل اصلی این فیلم عبارتند از: مجری طرح: مریم جهانی، دستیار کارگردان: ابوالفضل معین، فیلم‌برداران: پیام عزیزی، امیر صادقی، صدابرداران: داوود قلی‌پور، جواد یمقی، مدیر تولید: مرصاد مطهری‌زاده، مدیر تبلیغات و رسانه: فرنوش آباء

عکس‌ها: احمد نوروزی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *