فیلم نت نیوز
0

عسگرپور: درکشور ما سانسور «ته» ندارد

محمدمهدی عسگرپور

محمدمهدی عسگرپور دبیر انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدیویی آنلاین امروز در یک نشست خبری از افزایش ممیزی در حوزه پلتفرم‌های آنلاین ابراز نگرانی کرد. او همچنین خبر داد که امسال ۲ هزار میلیارد تومان صرف سریال سازی در وی‌اودی ها شده است.

گزیده‌ای از حرف‌های عسگرپور در این نشست را بخوانید:

۲ هزار میلیارد تومان بودجه سریال سازی در ۱۴۰۰

فکر می کنم حدود ۲ هزار میلیارد تومان برای سریال سازی در سال ۱۴۰۰ سرمایه‌گذاری شده و این اصلا عدد کمی نیست. آنچه در این حوزه سرمایه‌گذاری می‌شود حداقل می‌تواند ۱۰ برابر سرمایه گذاری در حوزه سینما باشد و با مراقبت‌های مختصر این رقم در سال‌های آتی می‌تواند چند برابر شود، چون مخاطبان بیشتر خواهد شد. حال برای مقررات این‌ها چطور می‌خواهیم تصمیم بگیریم؟ در کشورهایی که این حجم می‌توانند تولید داشته باشند،  مقررات به این شکل است که موسسات واسطه‌ای که مجوز فعالیت گرفتند، خودشان باید اختیاردار باشند نه اینکه یک نهاد دیگری بگوید من باید تک‌تک این‌ اثار و پلان‌ها را ببینم در این صورت تا ابدالدهر ماجرای تام و جری خواهیم داشت؛ ضمن اینکه در همین ماجرا چیزی اتفاق می‌افتد که شاهدش هستیم یعنی ما الان یکسری «گزارش‌ساز» داریم که قبلا بولتن‌نویس بودند. ما سال‌های سال است که همدیگر را می‌شناسیم و وقتی فعالیتی می‌کردیم آن‌ها می‌نوشتند که او ضد انقلاب است و آن را به مسئولان ذیربط می‌دادند. الان این افراد مجهزتر شده‌اند و ویدیو کلیپ می سازند، به طوری که تکه‌های پلان‌ها را کنار هم می‌گذارند و می‌گویند بر اساس این باید اختیار این‌ها را خودمان داشته باشیم. اما در جواب باید گفت، وقتی اختیار داده شود آن موقع مسئولیت شکل می‌گیرد و من می‌فهمم که خودم باید پاسخگو باشم.

در کشور ما سانسور ته ندارد

دوستانی که در طول این سال‌ها در این حوزه کار می‌کردند، نسل بعد از خود را هم به وجود آورده‌اند. در کشور ما ممیزی و سانسور ته ندارد. در حوزه فرهنگ اولین اتفاق این است که می‌گویند ما برای کمک و توسعه شما آمده‌ایم. بعد آثاری منتشر  و افرادی معترض می‌شوند. به سیستم نظارتی از ناحیه‌های مختلف فشار آورده می شود که بخشی ممکن است در مجلس و نهادهای امنیتی، یا دولت و حتی مردم باشد. گفته می‌شود مگر قرار نبود به این‌ها نظارت کنید؟ پس متوجه می‌شوند که حلقه‌های نظارتی را باید بیشتر کنند و فیلمنامه‌ها را دقیق‌تر بخوانند. در این کشور هم که همه می‌توانند اظهارنظر کنند حتی اگر تخصص نداشته باشند. سیستم نظارتی هم با تاکید بر کمک می‌آید و اینکه ما دچار هزینه نشویم

ممیزی در وی‌او‌دی ها بیشتر شده

من وارد فضای موسسات نشده‌ام که جزئی بررسی کنم ولی به طور موردی که برخورد کردم و گزارش‌های بازبینی را دیدم کاملا برایم قابل فهم بودکه چه اتفاقی افتاده چون این فضا را در تلویزیون تجربه کرده بودم. وقتی برگه ارزیابی یک قسمت را با سه هفته بعد و پنج هفته بعد مقایسه می کردم، می دیدم پیشروی در ممیزی شکل گرفته و این نگران کننده است. چنین کاری دو حالت دارد؛  یا عزیزانی که مشغول کار هستند با اعتقاد انجام می‌دهند و فکر می‌کنند برای فرهنگ مملکت باید اینطور رفتار کنند یا اینکه برای اضمحلال آمده‌اند، به هر حال یکی از این دوتاست.

وزیر جدید فرهنگ را نمی‌شناسم

درباره وزیر جدید هم باید بگویم من خیلی وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نمی‌شناسم ولی امیدوارم. بعضی وقت‌ها در تاریخ ما پیش آمده جریانی که فکر می‌کردید کاری (منفی) را انجام می‌دهد اتفاقا در جهتی دیگر حرکت کرده و جریانی که فکر می‌کردید اقدامی موثر انجام می‌دهد کاملا شرایط برعکس داشته است. به همین دلیل امیدوارم که در حوزه فرهنگ اتفاق‌های بهتری بیفتد، هر چند متاسفانه مجموعه شرایط کشور باعث شده این امیدواری روزبه‌روز کمتر شد و من خودم فکر نمی‌کردم روزی در صف ناامیدها باشم.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *