فیلم نت نیوز
۰

ماجرای ساترا، وزارت ارشاد و پورمحمدی

ساترا

قائم مقام رییس و معاون امور حقوقی ساترا در گفت‌وگویی اعلام کرد که بر اساس قانون جدید، این سازمان در حوزه تولیدات شبکه خانگی مجوزهای ارشاد را دیگر به رسمیت نمی‌شناسد و همچنین علی‌اصغر پورمحمدی را به عنوان رییس «شورای تخصصی سیاستگذاری محتوای حرفه‌ای» ساترا معرفی کرد. اما امروز پورمحمدی که از مدیران باسابقه صداوسیما است، حضورش در این مقام را تکذیب کرد.

وحید فرهمند به خبرگزاری مهر گفته است: «ما مصوبه رسمی مجلس را داریم که در اسفندماه ۹۹ ابلاغ شد. بر این اساس «سازمان صدا و سیما موظف است در راستای حفظ ارزش‌های ایرانی، اسلامی و نظام خانواده بر تمام مراحل تولید آثار حرفه‌ای در فضای مجازی نظارت نماید و ضمن ارتقاء کیفی تولیدات از اثرات سوء آن در جامعه جلوگیری به عمل آورد». فکر نمی‌کنم ما مصوبه‌ای شفاف‌تر از این داشته باشیم اما دوستان دوست ندارند این مصوبه را ببینند.»

او در ادامه تاکید کرده: «از یک تاریخی به بعد مجوز وزارت ارشاد را به رسمیت نمی‌شناسیم. ما برای اینکه به سرمایه گذاری بخش خصوصی و حتی تصمیمات وزارت ارشاد احترام بگذاریم همان مجوزها را مد نظر قرار می‌دادیم ولی الان دیگر مجوز تولید یا همان پروانه ساخت صادر شده توسط وزارت ارشاد کارکرد ندارد.»

معاون ساترا در ادامه به چالش بر سر پخش سریال قورباغه اشاره کرده است: «اولین ورود محتوایی ما آذر سال گذشته همزمان با انتشار سریال «قورباغه» شکل گرفت. ساترا اولین گام را در تنظیم محتوایی برداشت. اگر خاطرتان باشد سریال قورباغه در یک ژانر خاص باید پخش می‌شد. حجم زیادی بیلبورد و تبلیغات هم در سطح شهر تهران احتمالاً در سایر شهرهای کشور هم این حجم از تبلیغات را داشته است. ساترا هم با توجه به اینکه محتوا تولید شده و مجوز تولید و نمایش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را گرفته بود تنها کاری که توانست انجام دهد این بود که رده بندی سنی خاصی را برای آن در نظر بگیرد و این سریال با رده سنی مثبت ۱۸ منتشر شد و همان زمان به تفصیل در مورد آن بحث شد… اگر ساترا نبود سریال قورباغه بدون هشدار سنی مثبت ۱۸ پخش می‌شد و اگر ساترا نبود بسیاری از سریال‌ها با المان‌هایی که هیچیک از این دغدغه‌های فرهنگی در آنها لحاظ نمی‌شد، عرضه می‌شدند.»

توضیح پورمحمدی
اما علی اصغر پورمحمدی در گفت‌وگو با ایسنا درباره حضورش در مقامی که فرهمند اشاره کرده بود، گفت: «تا این لحظه فقط گفت‌وگوی مقدماتی برای سپردن این سمت به اینجانب مطرح بوده و در این خصوص تصمیم‌گیری نهایی انجام نشده است.»

او همچنین تصریح کرد: «پیشنهاد سپردن این ریاست شورا به من مطرح شده اما هنوز هیچ چیز مشخص نیست و در حال تصمیم‌گیری هستیم؛ ضمن اینکه تاکنون جلسه‌ای هم در این خصوص تشکیل نشده است.»

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر